پادشاه اسپانیا به دلیل ارتباط اقتصادی با عربستان تبعید شد

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، ایسنا نوشت: خوآن کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا به دنبال یک سری ادعاهای مخرب درباره تدارکات اقتصادی خود که به وجهه این پادشاهی لطمه زده و مایه شرمسازی پسرش فیلیپه شده است، میخواهد این کشور را ترک نموده و برای تبعید به خارج برود.

پادشاه اسپانیا به دلیل ارتباط اقتصادی با عربستان تبعید شد

به نوشته روزنامه گاردین، ماه مارس فیلیپه ششم، پادشاه کنونی اسپانیا حقوق سالانه پدرش خوآن کارلوس را لغو کرد و اخباری از وراثت خود از پدرش را انکار کرد، چون پیشتر گزارش شده بود که او در صف دریافت میلیون ها یورو از یک صندوق محرمانه آفشور است که ارتباطاتی با عربستان سعودی دارد.

شرکت آفشور شرکتی است که در محدوده سرزمینی یک کشور خارجی ثبت می گردد، در حالی که این شرکت از خارج از مرزهای کشور میزان اداره و مدیریت می گردد.

سه ماه بعد، دیوان عالی اسپانیا تحقیقاتی را درباره نقش این پادشاه سابق در یک قرارداد را مورد آنالیز قرار داد که در آن یک کنسرسیوم اسپانیایی 6.7 میلیارد یورو برای ساخت یک قطار تندرو بین شهرهای مکه و مدینه عربستان سرمایه گذاری کرد.

خوان کارلوس، پادشاه پیشین اسپانیا که به اتهام فساد مالی موضوع تحقیقات قضایی است، روز دوشنبه اعلام نمود که برای تبعیدی خودخواسته، اسپانیا را ترک خواهد نمود.

او در نامه ای خطاب به فرزندش فیلیپهٔ ششم، پادشاه کنونی اسپانیا اعلام نمود: من شما را از تصمیمم برای ترک اسپانیا و نقل مکان به خارج از کشور آگاه می کنم.

هنوز تعیین نیست که او چه زمانی اسپانیا را ترک خواهد نمود و به کدام کشور خواهد رفت.

پادشاه پیشین اسپانیا که هم اکنون 82 سال دارد، در ژوئن 2014 میلادی پس از انتشار اخبار متعددی دربارهٔ رسوایی های مالی و اخلاقی، از جمله روابطش با زنان، دریافت رشوه و داشتن حساب های پنهان در بانکهای سوئیس و همچنین ریخت وپاش های مالی در دوران بحران مالی اسپانیا، پس از چهار دهه حکمرانی از سلطنت استعفا داد.

از جمله تحقیقاتی که هم اکنون درباره او در جریان است، نقش او در قرارداد 5/5 میلیارد پوندیِ احداث خط آهن سریع السیر در عربستان سعودی و دریافت رشوه در این زمینه است.

تحقیقات دیوان عالی اسپانیا پس از آن شروع شد که یکی از زنانی که با پادشاه پیشین اسپانیا رابطه داشت، در این باره افشاگری کرد. پس از آن نیز یک روزنامه سوئیسی اعلام نمود که خوان کارلوس، برای انجام یک معامله 100 میلیون دلار از ملک عبدالله، پادشاه پیشین عربستان دریافت نموده است.

عصر دوشنبه خاندان سلطنتی اسپانیا نامه ای از خوآن کارلوس به پسرش را منتشر کرد که در آن گفته شد، او در پی عکس العمل های عمومی در رابطه با تحولات خاصی که در گذشته در زندگی شخصی اش اتفاق افتاده است، از اسپانیا دور می گردد.

این پادشاه سابق 82 ساله تاکید نمود، تصمیم به خروج او از کاخ سلطنتی و این کشور برای یاری به فیلیپه برای اجرای مسوولیت هایش به عنوان پادشاه گرفته شده است. خوآن کارلوس اضافه کرد: این تصمیمی بسیار احساسی است اما تصمیمی است که من با آرامش بسیار اتخاذ کردم. حدود 40 سال پادشاه اسپانیا بودم و در طول آن موقع، تمام آنچه می خواستم، بهترین ها برای اسپانیا و سلطنت بود.

در این نامه درباره محل عزیمت یا زمان عزیمت پادشاه سابق اسپانیا صحبتی نشده است.

یک منبع دولتی در اسپانیا گفته است به این تصمیم احترام می گذارد و اضافه کرد، این حرکت نشان دهنده شفافیتی است که همواره از زمانی که پادشاه فیلیپه رئیس کشور شده است، همراه اوست. خاندان سلطنتی اسپانیا هم اعلام نمود به این تصمیم احترام می گذارد. کاخ سلطنتی همچنین اعلام نمود، پادشاه کنونی بر اهمیت تاریخی سلطنت پدرش و خدمات او برای اسپانیا و دموکراسی تاکید می نماید.

خوآن کارلوس در سال های اخیر با افشاگری هایی از زندگی شخصی و روابط مالی اش روبرو شد. او شش سال پیش به نفع پسرش فیلیپه ششم از سلطنت کنار رفت که این اتفاق پس از یک سری رسوایی ها از جمله سفر او برای شکار فیل به بوتسوانا بود که در شرایطی انجام شد که اسپانیا با بحران مالی دست و پنجه نرم می کرد.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا به تازگی اعلام نموده بود که آنچه را که دربارهٔ پیشرفت تحقیقات پروندهٔ فساد مالیِ خوان کارلوس در اسپانیا و سوئیس شنیده نگران کننده می داند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 534

به "پادشاه اسپانیا به دلیل ارتباط اقتصادی با عربستان تبعید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پادشاه اسپانیا به دلیل ارتباط اقتصادی با عربستان تبعید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید