سامانه مجوزها کار خود را شروع کرد

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، راه اندازی انواع و اقسام سامانه ها در راستای دولت الکترونیک و تسهیل فرایند کسب وکارها در عین حال که می تواند باری از دوش فعالان مالی بردارد و فرایند فعالیت های مالی را آسان کند؛ اما روی دیگر این سکه درگیری ها و آشفتگی در همین فضاست، قطعی یا اختلال در اینترنت، عدم پاسخگویی سیستم های پشتیبان و در نتیجه گلایه و انتقادهای فعالان مالی که نمونه آن را در نشست شورای روسای اتاق های استانی با هیات رئیسه اتاق ایران شاهد بودیم.

سامانه مجوزها کار خود را شروع کرد

بالا رفتن تعداد سامانه ها نه تنها منجر به بهبود و تسریع امور نشده بلکه منجر به آشفتگی و اختلالاتی در فرایند فعالیت ها شده است. در شورای روسای اتاق های استانی حتی به طنز از لزوم تاسیس وزارت سامانه ها به منظور انسجام بخشی و هماهنگ سازی فعالیت و ماموریت هر کدام از این سامانه ها، صحبت به میان آمد.

راه اندازی انواع سامانه ها به تنهایی اثرات مثبتی بر محیط کسب وکار کشور ندارد. این سامانه ها در صورتی کارنامه قبولی دریافت می نمایند که از زیرساخت های قوی برخوردار باشند، در ارتباط مستمر و موثر با یکدیگر عمل نمایند و تعدادشان محدود باشد.

در همین شرایط مدیرعامل سازمان اموال تملیکی به تازگی در نامه ای به وزارت بهداشت، جهاد کشاورزی، سازمان ملی استاندارد و مرکز توسعه تجارت الکترونیک از راه اندازی و بهره برداری از سامانه مجوزها اطلاع داد. شاید این سامانه که در ارتباط با چهار نهاد عمل می نماید، بتواند سطحی از رضایت فعالان مالی را برآورده سازد.

یکی از الزامات قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استفاده دستگاه های مجوزدهنده و استعلام گیرنده از سامانه های الکترونیکی است که عمده آن ها ذیل سامانه جامع تجارت تعریف شده و یا به صورت مستقل با هم ارتباط سیستمی برقرار می نمایند. سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی نیز از این قاعده مستثنی نیست چراکه در بسیاری از موارد باید از دستگاه هایی همچون وزارت بهداشت (سازمان غذا و دارو)، سازمان استاندارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و نظایر آن استعلام و مجوز بگیرد.

طبق اعلام محمدعلی افتخاری مدیرعامل سازمان اموال تملیکی از این پس تمامی مکاتبات برای دریافت مجوز و استعلامات به وسیله سامانه مذکور صورت گرفته و امکان ارتباط غیرسیستمی میسر نیست.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 1056

به "سامانه مجوزها کار خود را شروع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه مجوزها کار خود را شروع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید