خبرنگاران زنان و احساس امنیت در شهر

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، تهران- خبرنگاران- تهران شهری برای همه است و توجه به نیازهای تک تک انسان ها اعم از زن و مرد، پیر و جوان، کودک و سالمند، شاغل و بیکار، متأهل یا مجرد بر عهده مدیریت شهری است.

خبرنگاران زنان و احساس امنیت در شهر

روزنامه همشهری یادداشتی به قلم زهرا بهروزآذر مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران منتشر کرد که در ادامه می خوانیم: زنان به عنوان نیمی از جمعیت شهر، گروه مهم و اصلی شهروندانی هستند که با توجه به گروه سنی و یا تعداد نقش هایی که در خانواده و جامعه می پذیرند، نیازمند توجه ویژه ای در شهر هستند.

امنیت به عنوان یکی از بنیادی ترین نیازهای انسان در جامعه، زمینه ساز خلاقیت، بروز استعدادها و رسیدن به کمالات انسانی است. بدیهی است که بدون برخورداری از امنیت نمی توان انتظار کارایی از ساختار شهری به مثابه سیستمی از اجزا و عناصر، برای زندگی همراه با رفاه و کرامت انسانی را داشت. سرزندگی، عدالت و امنیت شهری، با حضور گسترده و فعال همه شهروندان ازجمله زنان و خانواده در شهر حاصل می گردد.

شهر تهران، شهری است که بعضی از نقاط آن برای زنان، از هر گروه سنی و موقعیت اجتماعی و نقشی که در خانواده یا جامعه دارند، چه از نظر کارکردهای غالب و چه از نظر ایمنی و امنیت فضاهای شهری قابل استفاده نیست و این موضوع در اوقات شب و تعطیلات که تردد در سطح شهر کمتر می گردد، دوچندان است.

زنان و دختران برای تحصیل و اشتغال و فراغت - که همگی از ضرورت های توسعه سرمایه انسانی شهر است - نیازمند حضور در فضاهای عمومی شهر هستند و درصورت وجود یا احساس ناامنی ممکن است از بعضی فرصت ها کمتر بهره مند شده یا کاملا محروم شوند.

وقتی زنان، مادران و دختران احساس امنیت ننمایند، نمی توانند در خیابان های شهر قدم بزنند، از بازار خرید نمایند، برای ورزش و تندرستی پیاده روی نمایند، با کودکشان به زمین بازی پارک و بوستان بروند، از وسایل حمل ونقل یا حتی دستشویی های عمومی استفاده نمایند.

بالارفتن احساس ناامنی در زنان باعث پیغامدها و نتایج نامطلوبی در زندگی زنان و در جامعه خواهد شد. رشد احساس ناامنی در مادران، استفاده کمتر بچه ها از پارک ها و حضور کمتر در فضاهای عمومی و شکل گیری ناقص مهارت های زندگی و اجتماعی در بچه ها یکی از پیغامدهای غیرمستقیم این احساس ناامنی است.

فضاهای خالی و بی دفاع، فضاهای محصور، مزاحمت های خیابانی، عدم دسترس پذیری، تاریکی، بلندی بوته های کنار گذرگاه ها و دیگر پوشش های گیاهی، خلوتی و یا شلوغی بیش از حد معابر و مشاهده اشکال مختلف جرم در معبر، مواردی هستند که به ایجاد احساس ناامنی در شهر دامن می زنند. بنابراین برای تغییر و اصلاح این احساس، ضروری است تا به طور ویژه به ایجاد امنیت در شهر در ابعاد مختلف از منظر زنان و بچه ها که معمولا جزء گروه های مغفول در برنامه ریزی های شهری هستند، توجه گردد.

بخشی از احساس امنیت در شهر ناشی از رویت پذیری بالای معابر، در دسترس بودن امکانات و خدمات شهری، وجود نظارت اجتماعی در فضاهای عمومی، حذف فضاهای بی دفاع و ناامن و ایجاد تنوع کاربری است. هر چقدر بتوان فضاهای عمومی شهر را برای حضور زنان و بچه ها مناسب تر کرد، حضور خانواده نیز بیشتر می گردد و هر چقدر این حضور افزایش پیدا کند، فرصت برای ایجاد و گسترش تجارب خانوادگی برای شهروندان که یکی از زیربناهای تحکیم خانواده است، بیشتر می گردد.

بنابراین، امن و مناسب سازی فضاهای شهری برای زنان و خانواده به عنوان یکی از مهم ترین محورهای مدیریت شهری است و به همین دلیل طرح ارتقای احساس امنیت زنان در شهر به وسیله شناسایی و بهسازی فضاهای ناامن و بی دفاع شهری در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفته است.

این طرح که پیش از این به صورت پایلوت در منطقه10 اجرا شده و در دیگر مناطق شهر تهران در حال اجراست، میخواهد براساس ماده69 برنامه 5ساله توسعه شهرداری تهران (توسعه و برطرف فضاهای بی دفاع شهری) به شناسایی نقاط ناامن و بی دفاع شهری از منظر شهروندان بپردازد تا شهرداری تهران نسبت به برطرف آنها اقدام کند.

اجرای این طرح البته با مشارکت شهروندان تهرانی با گستردگی و کارآمدی بیشتری انجام می گردد و به زودی بستر دریافت پیغام های همشهریان تهرانی و معرفی فضاهای ناامن به شهرداری فراهم می گردد، مشارکت مردم هدفی کلیدی برآمده از شعار محوری تهران شهری برای همه است.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 723

به "خبرنگاران زنان و احساس امنیت در شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زنان و احساس امنیت در شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید