الکترونیکی شدن انتخابات 1400 تا آخر آبان مشخص تکلیف می شود ، آغاز فرآیند انتخابات از 11 اسفند

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، رئیس ستاد انتخابات کشور از تعیین تکلیف برای اجرای فرایند 25 گانه الکترونیکی شدن انتخابات 1400؛ با اعلام نظر شورای نگهبان تا سرانجام این ماه خبر داد.

الکترونیکی شدن انتخابات 1400 تا آخر آبان مشخص تکلیف می شود ، آغاز فرآیند انتخابات از 11 اسفند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، جمال عرف درباره تمهیدات وزارت کشور برای برگزاری انتخابات 1400 متناسب با شرایط کرونایی، گفت: تجربه نخستین ما در این باره مربوط به اسفند 98 است که در آن مقطع به مسئولان وزارت بهداشت اعلام کردیم هر نوع شیوه نامه ای را که ارائه کنند مبنا قرار می دهیم که طبق شیوه نامه های آن دوره اقدام کردیم.

وی اضافه کرد: تجربه دیگر مربوط به مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی است که قرار بود 29 فروردین امسال برگزار شود، اما به شهریور موکول شد که طبق شیوه نامه های بهداشتی اقدام کردیم و برای انتخابات 1400 نیز قطعاً همین رویه را در پیش می گیریم.

معاون سیاسی وزیر کشور، یکی از پیشنهاد های این وزارتخانه را برای انتخابات 1400، اعمال کل فرآیند الکترونیکی شدن انتخابات دانست.

عرف گفت: در انتخابات گذشته، جز یک مرحله که مربوط به صندوق رأی است باقی 24 مرحله، الکترونیکی برگزار شد که در خصوص یک مرحله باقیمانده نیز با اعضای شورای نگهبان رایزنی کردیم، زیرا آقایان در آن شورا پرسش هایی از نظر فنی در این باره دارند که باید به آن پاسخ دهیم.

وی تاکید کرد: احتمالاً این موضوع باید در همین ماه تعیین شود، زیرا در نهایت باید به سمت تولید صندوق های الکترونیک برویم؛ البته برای ساخت تعداد زیادی از این صندوق ها زمان خواهیم داشت.

رئیس ستاد انتخابات اضافه کرد: پس از اعلام نظر شورای نگهبان؛ یا وارد فرآیند کلی انتخابات الکترونیک می شویم یعنی 25 مرحله، الکترونیکی می شود یا مانند انتخابات گذشته 24 مرحله از این فرآیند الکترونیکی خواهد بود و رأی گیری مانند قبل دستی انجام خواهد شد.

عرف در پاسخ به پرسش دیگری درباره ملاحظات امنیتی در رأی گیری با صندوق های الکترونیکی و لزوم ارائه تضمین های لازم از جانب نهاد های ذیربط در این باره، گفت: آنچه بر عهده دولت و وزارت کشور است ما صندوق موجود را داریم که به تعداد؛ در اختیار شورای نگهبان گذاشتیم.

وی تاکید کرد: قاعدتاً اعضای آن شورا باید صندوق ها را بررسی کنند که برای این کار، حتماً از مشاوران فنی و آزمایشگاه های تخصصی استفاده خواهند کرد، زیرا این فرآیندی کاملاً فنی است و باید در زمینه امنیتی به اطمینان برسند.

عرف گفت: بر اساس بند 12 از سیاست های کلی انتخابات تصریح شده است که اخذ و شمارش آرا در انتخابات باید الکترونیکی انجام شود، اما این فرآیندی فنی است که امیدوارم دو نهاد اجرایی و نظارتی انتخابات، هر چه زودتر در این باره به اجماع برسند تا این کار انجام شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور، از ارائه تعرفه های انتخابات 1400 به شورای نگهبان و اعلام نظر این شورا درباره تعرفه ها تا پایان آبان خبر داد.

جمال عرف گفت: طبعاً این تعرفه ها باید به تأیید شورای نگهبان برسد و ما پس از اعلام نتایج به سرعت برای چاپ آن اقدام می کنیم.

وی اضافه کرد: البته برای چاپ تعرفه ها مانند مراحل مختلف انتخابات که طبق تقویم اقدام می شود، مهلتی تعیین نشده است، اما هم ما و هم شورای نگهبان توجیه هستیم که باید زمان کافی در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم آن را چاپ کنیم که به این علت، حداکثر تا پایان آبان باید این کار انجام شود.

رئیس ستاد انتخابات همچنین درباره تمهیدات این وزارتخانه برای انتخابات 1400 گفت: قاعدتاً نخستین اقدام ما تدوین تقویم انتخابات است؛ بر اساس این تقویم در 28 خرداد 1400 دو انتخابات ریاست جمهوری و شورا ها در سراسر کشور و دو انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان در برخی حوزه های انتخابیه برپا می شود.

عرف اضافه کرد: طبق تقویم انتخابات، اکنون در حال طی شدن انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی هستیم که هشت شهریور آگهی آن اعلام شد و طبق این تقویم، کسانی که می خواهند برای داوطلبی این انتخابات در شش حوزه انتخابیه اقدام کنند باید تا به حال استعفای شأن را داده باشند و با آن موافقت شده باشد.

وی گفت: طبق تقویم سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، این انتخابات از 11 اسفند با معرفی معتمدان برای تشکیل هیأت های اجرایی از جانب وزیر کشور آغاز می شود و فرمان این انتخابات از 21 اردیبهشت 1400 برای تشکیل هیأت های اجرایی و آغاز نام نویسی داوطلبان صادر می شود.

معاون سیاسی وزیر کشور اضافه کرد: از 21 تا 25 اردیبهشت 1400 رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انجام می شود و پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها از جانب شورای نگهبان و انتشار اسامی نامزد ها از جانب وزارت کشور، تبلیغات انتخابات آغاز می شود که این فرایند تا 26 خرداد ادامه خواهد داشت.

عرف اضافه کرد: طبق تقویم انتخابات 1400؛ 27 خرداد، سکوت انتخاباتی خواهد بود و رأی گیری در روز 28 خرداد انجام می شود که در مجموع، فرآیند انتخابات پیش رو از 11 اسفند 99 تا 28 خرداد 1400 ادامه دارد.

وی گفت: اگر انتخابات ریاست جمهوری به هر علت به مرحله دوم موکول شود، قاعدتاً باید زمان برگزاری آن، هفته بعد از 28 خرداد باشد که آمادگی داریم در 4 تیر برگزار کنیم.

رئیس ستاد انتخابات در پاسخ به این پرسش که استعفای مقامات داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در چه سطحی و از چه زمانی الزامی است تاکید کرد: طبق قانون، مسئولان اجرایی و نظارتی موظف هستند از سمتشان استعفا دهند و قاعدتاً از وقتی فرآیند این انتخابات آغاز می شود، داوطلبان باید استعفا دهند.

عرف اضافه کرد: به عنوان نمونه اگر وزیر کشور یا هر یک از اعضای شورای نگهبان یا در هر یک از سطوح مختلف این دو دستگاه بخواهند داوطلب انتخابات شوند، برای داوطلبی باید استعفا دهند.

وی اضافه کرد: البته کنندگان مجلس طرحی ناظر بر این موضوع دارند که طبق آن در پی تعیین زمان جدیدی برای استعفای داوطلبان هستند که هنوز مصوب و ابلاغ نشده است و تا آن زمان، قاعدتاً طبق قانون قبل عمل خواهیم کرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به این پرسش که آیا کنندگان مجلس نیز ملزم به استعفا هستند تاکید کرد: این الزام، صرفاً منحصر به متولیان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یعنی عناصری است که مسئولیت امور اجرایی و نظارتی انتخابات را به عهده دارد.

عرف همچنین درباره تمهیدات انتخابات شورا های اسلامی شهر و روستا گفت: جدول برگزاری ششمین دوره انتخابات شورا ها از 24 فروردین 1400 با صدور فرمان آغاز این انتخابات از جانب وزیر کشور آغاز و فرآیند برگزاری آن اعم از نام نویسی داوطلبان، تشکیل هیأت های اجرایی و کار های مختلف انجام می شود و این انتخابات نیز 28 خرداد برپا خواهد شد.

وی اضافه کرد: انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری نیز در چند حوزه انتخابیه که کنندگان شأن فوت کردند برگزار می شود.

سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و ششمین انتخابات شورا ها در سراسر کشور و انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در شماری از حوزه های انتخابیه، همزمان در 28 خرداد 1400 برگزار می شود.

تهران جز حوزه های انتخابیه ای است که هر چهار انتخابات، 28 خرداد آینده برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 669

به "الکترونیکی شدن انتخابات 1400 تا آخر آبان مشخص تکلیف می شود ، آغاز فرآیند انتخابات از 11 اسفند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکترونیکی شدن انتخابات 1400 تا آخر آبان مشخص تکلیف می شود ، آغاز فرآیند انتخابات از 11 اسفند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید