افزایش چند صد درصدی قیمت مسکن مهر

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، خبرنگاران : اعتراض ها به دریافت 20 درصد هزینه های مسکن مهر پردیس از سوی دلالان در حالی بالا گرفته که یک عضو هیئت مدیره عمران پردیس، دستورالعمل افزایش قیمت را مصوبه شورای مسکن استان می داند و می گوید که متقاضیان واقعی مشمول رشد هزینه ها نمی شوند.

افزایش چند صد درصدی قیمت مسکن مهر

جهت دریافت خدمات آلاچیق در باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش وبلاگ 8 شارژ به نقل از خبرآنلاین ،دلالان مسکن پردیس به همان اندازه که از ارزش اضافه نموده واحدهای مسکن مهر مسرور هستند، ظاهراً از مصوبه قانونی شورای مسکن استان برای افزایش آورده ناراحتند.

زمانی که در سال های 1391 و 1392 از متقاضیان برای ثبت نام در مسکن مهر پردیس دعوت شد هزینه ساخت هر متر مربع حدود 300 هزار تومان بود که با توجه به رشد هزینه ها در مرحله بعد به متری 400 هزار تومان، سپس 550 هزار تومان و در آخرین مرحله بر اساس برآوردها در تیرماه 1398 به یک میلیون و 420 هزار تومان رسید.

آورده نیز ابتدا در سال 1392 حدود 20 میلیون تومان و وام بانکی 25 میلیون تومان بود. به تدریج با افزایش هزینه ها آورده به 35 تا 40 میلیون تومان و طبق آخرین مصوبه در سال 1398 وام به 50 میلیون تومان رسید. اما این مبالغ کفاف تکمیل واحدها را نمی داد به همین دلیل دولت در قانون بودجه 1397 و 1398 از محل منابع دولتی برای آماده سازی و همچنین تکمیل واحدهای مسکن مهر استفاده کرد.

از سوی دیگر بر اساس قانون ساماندهی، معاونت عمرانی استانداری تهران در اواخر تیر ماه 1398 اجازه دریافت 100 درصد هزینه های افزایش قیمت از متقاضیان را صادر کرد. هرچند این دستورالعمل ظاهراً به دلیل مراعات حال متقاضیان حدود 10 ماه مسکوت ماند اما بی توجهی به آن می توانست به نفع دلالان و سفته بازان مسکن مهر تمام گردد.

به همین دلیل شرکت عمران پرند و پردیس از خرداد امسال تصمیم گرفتند حدود 20 درصد از هزینه ای که قانون به آنها اجازه داده بود را صرفاً از متقاضیانی که از این پس اقدام به فروش واحدهای مسکن مهر می نمایند، دریافت کند. این اختیار به شرکت عمران شهر جدید اندیشه و هشتگرد نیز داده شده است.

مدیرعامل عمران پردیس، این اقدام را در جهت مقابله با محتکرانی دانست که دائماً بر طبل گرانی در بازار مسکن پردیس می کوبند. آنالیز ها نشان می دهد پس از حدود 13 روز که از ابلاغیه شرکت عمران پردیس برای افزایش حدود 20 میلیون تومانی آورده دلالان سرمایه گذاران میگذرد تنها یک نفر مبلغ 20 میلیون تومان افزایش آورده را پرداخت نموده است؛ در حالی که فضا سازی این افراد در فضای مجازی بسیار گسترده است؛ افرادی که عمدتاً خود را پشت متقاضیان واقعی پنهان مینمایند.

متقاضیان واقعی شامل افزایش قیمت نمی شوند

یک عضو شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره افزایش حدود 20 میلیون تومانی آورده متقاضیان مسکن مهر گفت: هیچ یک از نفرات اولیه که در واقع گروه هدف مسکن مهر پردیس بودند شامل افزایش قیمت نمی شوند و کماکان از منابع دولتی برای تکمیل واحدهای این افراد استفاده می گردد.

پیمان پیرفرشی اضافه نمود: کسانی هم که قبلاً به قصد سرمایه گذاری اقدام به خرید نموده اند هم مشمول دستورالعمل افزایش آورده نیستند. فقط به این افراد دو سه ماه فرصت داده شده تا واحد خود را معین تکلیف نمایند و کارهای قانونی را انجام دهند.

وی تاکید نمود: ما فقط ابلاغ کردیم که از این تاریخ به بعد کسانی که می خواهند واحد خریداری نمایند 20 درصد افزایش هزینه ها را متقبل شوند. این اقدام به این دلیل انجام شد که با دلالانی که تعداد زیادی از واحدهای پردیس را احتکار نموده اند مقابله گردد. هرچند کماکان از 80 درصد منابع دولتی برای تکمیل واحدهای این افراد نیز استفاده می گردد.

انتقادهای دلالان مسکن مهر پردیس به افزایش آورده در حالی انجام می گردد که قیمت واحدهای آنها 400 تا 500 درصد افزایش یافته است؛ دلالانی که 2000 تا 3000 واحد را در اختیار دارند.

گفته می گردد، برخی افراد 100 و حتی 200 واحد در پردیس خریده اند که از آنها به عنوان سلطان های مسکن پردیس نام برده می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 353

به "افزایش چند صد درصدی قیمت مسکن مهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش چند صد درصدی قیمت مسکن مهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید