آمار پایین نیروی پرستار نسبت به جمعیت در کشور

به گزارش وبلاگ 8 شارژ، معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: تعداد نیروی پرستار به ازای هر 10 هزار نفر جمعیت در کشور حدود 19 نفر بوده که این آمار پایین تر از استاندارد های سازمان جهانی بهداشت است.

آمار پایین نیروی پرستار نسبت به جمعیت در کشور

مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار با اشاره به تدوین شیوه نامه ساختار آموزش سلامت خانواده اظهار کرد: امروزه توانمندسازی خانواده ها و به ویژه بیماران از اهمیت بالایی برخوردار است؛ این کار باعث ارتقای خود مراقبتی و سطح سلامت جامعه می گردد. در این میان پرستاران نقش ویژه ای در آموزش مردم و مراقبت از بیماران بر عهده دارند.

او ادامه داد: پرستاران نقش مهمی در اجرای پوشش همگانی سلامت و عدالت محور شدن خدمات بهداشتی و درمانی در بین مردم دارند. در قالب یک قطعنامه و با هدف سیاست گذاری در کشور نقش پرستاران در حوزه اجرای برنامه پوشش همگانی سلامت پررنگ تر از گذشته خواهد شد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت بیان نمود: یکی از موضوعات مطرح کمبود نیروی پرستاری و کیفی سازی خدمات سلامت به وسیله توزیع نیروی کار است. میانگین کادر پرستاری نسبت به تخت های بیمارستانی در ایران 1.02 بوده در حالی که استاندارد وزارت بهداشت 2.5 است.

توضیحات معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره قرارداد جنجالی با پرستاران

حضرتی ادامه داد: بر اساس دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی به ازای هر 10 هزار نفر باید 50 پرستار در مراکز درمانی و بیمارستان ها مشغول به فعالیت باشند که این آمار حداقل استاندارد است. متأسفانه در کشور به ازای هر 10 هزار نفر جمعیت 19 پرستار در بیمارستان ها مشغول به کار هستند که این آمار در مقایسه با کشور های دیگر مانند قطر با 119 پرستار، ترکیه با 24 پرستار و کشور های اروپایی مانند ایرلند با 155 پرستار قابل مقایسه نیست.

او با اشاره به اینکه در سال 99 کوشش می گردد که 9 هزار پرستار دیگر جذب گردد، گفت: یکی از اقدامات مهم معاونت پرستاری به منظور نظارت بر اجرای قانون ارتقای بهره وری پرستاران است که این دستورالعمل با هدف کارآیی و اثربخشی بیشتر سرمایه های انسانی ابلاغ شده و بر اساس آن ساعات کاری نیروی پرستاری حداکثر تا 8 ساعت در هفته کاهش پیدا می نماید.

معاون پرستاری وزارت بهداشت یادآوری کرد: در حال حاضر معوقه کارانه پرستاران در حدود 10 ماه و میزان طلب آن ها بابت اضافه کار 8 ماه است که معاونت پرستاری اقدامات خوبی در زمینه پرداخت به موقع اضافه کار های اجباری نیروی پرستاری نموده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 8sharj.ir شناسه مطلب: 118

به "آمار پایین نیروی پرستار نسبت به جمعیت در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار پایین نیروی پرستار نسبت به جمعیت در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید